Co to jest psychoterapia?

Czy kiedyś czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z poważną przypadłością, utratą wagi albo nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są zazwyczaj destrukcyjne dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog może pomóc w rozprawieniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre nawyki. Występuje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, gabinet psychoterapii kielce i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten oparty jest na kooperacji i dialogu. Pacjent ma zapewnione środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby odkryć i zmienić wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, wiele osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają realia i nie opierają się na mitach, to ludzie często czują się zagubieni przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Warto przezyciężyć strach, ponieważ jeśli poziom funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni natomiast mogą potrzebować wsparcia w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na emocje i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z perspektywą rozpadu związku, samotnością, przytłaczającą pracą, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *